O rasie

Kooikerhondje to czuły, łatwy do nauki, energiczny, sprytny i pełen humoru piesek.

Kooikerhondje  początkowo hodowano i wykorzystywano do trzech głównych zadań: wabienie kaczek, tępienie szkodników i stróżowanie. 
Gdy poznasz rasę, wyraźnie zobaczysz zachowania związane z tymi zadaniami.

Praca jako Decoydogs opiera się w dużej mierze na współpracy psa i człowieka. Praca ta nie miała nic wspólnego z bezpośrednimi polowaniami. Człowiek uczył kooikerhondje, by za ekranami ustawionymi wzdłuż krawędzi wody (endenkooi) wabił kaczki do specjalnych kanałów zakończonych klatką. Ważne było, aby pies był szczęśliwy i spokojny, ponieważ ruchy ogona odgrywały ważną rolę w zainteresowaniu ptaków, które miały za nim podążać. Praca ta była wykonywana bez poleceń słownych, w ciszy, aby nie przestraszyć i spłoszyć kaczek. Efektem tej współpracy są psy, które są bardzo wrażliwe na sygnały, ciche, uwielbiające współpracować, bardzo skupione się na swoich opiekunach i chętne do nauki nowych rzeczy.

Kolejnym zadaniem kooikerhondje było tępienie szkodników. Kooiker utrzymywał obszar gospodarstwa domowego wolny od szkodników, takich jak norki, szczury i myszy. To zadanie wymagało od kooikera, szybkości reagowania, zdecydowania i instynktu myśliwskiego. Dzięki tej pracy kooikery to psy czujne i zdecydowane, zwracające uwagę na szczegóły i mające pewne zainteresowanie dziką przyrodą. Jeśli chodzi o jego tendencje łowieckie, to jest to cecha bardzo indywidualna, niektóre psy nie ujawniają ich wcale, ale zdarzają się osobniki z instynktem gonitwy za ptakami i innymi zwierzętami. Kooikery potrzebują treningu i szkolenia przypominającego, by spokojnie spuszczać je ze smyczy. Jednak większość psów nie odchodzi zbyt daleko od właściciela i niezawodnie wraca, co wynika z dużej zależności od „jego” ludzi.

Trzecim zadaniem kookerhondje było alarmowanie zagrożeń. Zadanie było ważne i oznaczało, że kooikerhondje ma strzec i oznajmiać szczekaniem pojawienie się np.kogoś obcego. Dzięki tej pracy mamy psy, które często zwiastują szczekaniem odwiedzających i mają pewien dystans do obcych, potrzebują czasu na poznanie nowych ludzi. Ze względu na swój rozmiar i charakter z pewnością nie nadają się na stróża domu i ogrodu.

Obecnie nie ma potrzeby pracy kooikerhondjes w duckdecoy, a hodowcy koncentrują się na hodowli ładnych, zdrowych i aktywnych koikerów, ale wciąż posiadających cechy zachowania oryginalnego kooikerhondje.

Jaki właściciel będzie najlepszy dla kooikerhondje?

Kooiker to „duży” pies w niewielkim ciele i wymaga właściciela, który będzie godny zaufania, wyrozumiały, zrównoważony ale także konsekwentny. Potrzebuje aktywnego właściciela, który będzie gotowy poświęcić mu dużo czasu szczególnie w wieku szczenięcym i młodzieńczym. Dobre podstawy wprowadzone od samego początku są bardzo ważne, dlatego nowy właściciel powinien poświęcić dużo uwagi i wysiłku na prawidłową socjalizację.

Bycie godnym zaufania, zrównoważonym to ważne cechy właściciela kooikerhondje, ale także elastyczność, wyrozumiałość i cierpliwość i pewna doza poczucia humoru. Kooikerhondje raczej nie jest polecany na pierwszego psa, potrzebuje właściciela z odpowiednim doświadczeniem. Czasami jednak lepiej jest z właścicielem bez doświadczenia, ale z otwartym umysłem i właściwą mentalnością, niż z dużym doświadczeniem i sposobem myślenia, który nie przynosi korzyści dla kooikerhondje. Jeśli decydujesz się na kooikerhondje, to otrzymujesz psa z pełnym pakietem cech charakterystycznych dla rasy, więc powinieneś postrzegać je jako zaletę a nie przeszkodę.

Kooikerhondje czuje się najlepiej, jeśli ma bezpieczny związek z właścicielem. Pieski są bardzo chętne do współpracy, ale zazwyczaj na własnych warunkach. Jeśli zaczniesz ustalać zbyt wysokie wymagania i naukę pozbawisz elementu zabawy, sprawisz, że kooikerhondje zamknie się w sobie lub poszuka pozytywnych wrażeń gdzie indziej, zamiast wybierać ciebie. Kooikerki potrzebują właściciela z dużą dozą humoru, pokory i elastyczności, który będzie bezwarunkowym, bezpiecznym punktem oparcia. To bardzo pojętny i łatwy do nauczenia pies, szybko pojmuje, czego od niego oczekujemy. Jest to pies wyczulony na sygnały, odczytuje je dobrze i szybko oraz pozostaje pod ich wpływem, czy tego chcemy czy nie. Podczas ćwiczeń oraz na zawodach ważne jest, aby mieć nerwy pod kontrolą, ponieważ nasze emocje mają bezpośredni wpływ na psa. Jeśli przewodnik jest w stanie trzymać nerwy na wodzy i znajdzie odpowiednie metody, klucze do współpracy, kooikerek zwykle będzie bardzo łatwy do prowadzenia.

Kto nie pasuje do kooikerhondje?

Ogólnie rzecz biorąc, nie pasują one do zapracowanych, zatłoczonych rodzin, ponieważ kooikerhondje może łatwo poczuć presję i stres związany z przeludnieniem, zbyt dużą ilością sygnałów i brakiem kontroli. W spokojniejszych rodzinach z nieco starszym dzieckiem / nastolatkiem, a także w rodzinach bezdzietnych, kooikerhondje zwykle rozkwitają. Zazwyczaj wiążą się z jednym specjalnym człowiekiem, ale zachowują także bardzo dużą miłość do całej rodziny. Zdecydowanie nie nadaje się dla kogoś, kto szuka psa tylko po to, żeby się pieścić i uważa, że ​​wystarczy jeden krótki spacer dziennie. To pies dla aktywnie żyjących ludzi.

Cechy charakterystyczne dla rasy, co należy wziąć pod uwagę?

Kooikerki są wrażliwymi, wyjątkowymi pieskami i bardzo cenią sobie relację z ich właścicielem. Wolą nie być pozostawieni sami, najbardziej kochają być z rodziną, znaleźć rzeczy do zrobienia i czuć się blisko rodziny, być jej częścią. Kooikerhondje mają silny charakter i wymagają, abyś go zrozumiał, zaakceptował i zaspokajał jego potrzeby. W przeciwnym razie tracą pewność siebie i mogą rozwinąć lęk i brak poczucia bezpieczeństwa. Jest to bardzo wszechstronny pies, który błyskawicznie reaguje na sygnały i jest jednocześnie szybki, skoncentrowany, jak i skupiony się na tobie, jako na właścicielu. Dorosłe kooikerhondje mogą mieć dystans do nieznajomych. Oznacza to, że pewny siebie i zrównoważony płochacz holenderski ignoruje nieznajomych bez obawy o dyskomfort. Gości może powitać szybko i trochę nonszalancko, a następnie mniej lub bardziej zignorować drugą osobę. Niepewny, zlękniony  kooikerhondje może zareagować, próbą ucieczki od sytuacji a nawet warknięciem, gdy spróbujesz go popchnąć, by kogoś powitał, a pies nie chce. Gdy kooikerhondje kogoś zna, pokazuje to bardzo wylewnie i z miłością. Wtedy zwykle pojawia się zupełnie nowa jego strona – bardzo towarzyska i serdeczna. Radosne popiskiwania, szczeknięcia, figlarne pozdrowienia z tańczącym ogonem, a często też całym ciałem – tak zazwyczaj jest witany ktoś, kto zdobył zaufanie kooikerhondje – kontrast w stosunku do tego, jak mogą być postrzegane przez nieznajomych.

Wiemy już , że kooiker jest zabawny i czuły, aktywny i sprytny. Jest też „miękkim” psem, ale nie na zasadzie: „Poddaję się i odchodzę, bo ranisz moje uczucia”, ale raczej: „Nie znoszę się mylić, więc postaram się naprawdę bardzo mocno, by zrobić (to wszystko) dla ciebie”. I tę „ miękką” stronę kooikera uważam za coś wyjątkowego.

Kooikery to aktywne, energiczne psy, które rozwijają się dzięki mentalnej stymulacji i aktywności fizycznej. Nuda może tworzyć destrukcyjność. Są wrażliwe, więc zdecydowanie odradza się stosowanie uciążliwych korekt czy krzyku. Są łatwe do szkolenia, terytorialne i bywają porywcze. Spełnione, z zaspokojonymi potrzebami kooikerki w domu są spokojne, zrównoważone, lubią spędzać czas blisko ukochanych opiekunów. Bycie ostrożnym wobec nieznajomych leży w ich naturze, więc potrzebują socjalizacji. Mówi się, że nie są odpowiednie dla niesfornych dzieci, ponieważ mają sprawny umysł, a opieka nad dziećmi nie znajduje się na liście ich zainteresowań. Jednak jak większość psów, wychowywanych z dziećmi, które uczy się szanować zwierzęta, potrafią tworzyć dobre rodzinne więzi również z młodszymi członkami rodziny.

Szczekanie nie jest czymś, co robią często, a jeśli zabierają głos, to zwykle nie robią tego bez powodu. Ponieważ lubią gonić małe zwierzęta, mianowicie szczury, ptaki czy króliki, zaleca się, aby pozostawały pod kontrolą. Ludzie i praca z nimi są ich celem, a niekoniecznie kontakty z innymi psami. Kooikery zazwyczaj unikają konfliktów, często po prostu nie są zainteresowane innymi psami, ale to jak wyglądają kontakty z innymi psami w dużej mierze wynika z wczesnej socjalizacji. Niekiedy kontakty z innymi niesocjalizowanymi psami mogą być kłopotliwe.

Jakie są odpowiednie rodzaje aktywności?

Kooikerhondje są niezwykle inteligentne, szybko wykorzystują swój umysł, więc świetnie nadają się do sportów zręcznościowych, tropienia oraz pracy węchowej. Są jednocześnie niezależne, jak i chętne do współpracy, nadają się więc do pracy na odległość. To sprawia, że trening różnych dyscyplin sportowych jest o wiele łatwiejszy, jak np. tropienie, obedience, rally-obedience, dogdancing i agility. Większość Kooikerhondje wymaga regularnego zaspokajanie potrzeby stymulacji umysłowej. Dużo radości czerpią z aktywnych i urozmaiconych spacerów oraz codziennej współpracy ze swoim właścicielem. Kooikerhondje nie jest psem, który zazwyczaj lubi „po prostu” być, musi być zaangażowany, czuć się potrzebny, być dostrzegany. Uwielbia być aktywowany do wykonywania niewielkich zadań. Ćwiczenia węchowe to bardzo dobry sposób na mentalną aktywację kooikerhondje.

Potrzebują codziennych ćwiczeń, ale nie są najbardziej wymagającą rasą. W razie potrzeby mogą się uspokoić, wyciszyć na kilka dni. Łatwo koncentrują się na jedzeniu i zrobią wszystko dla ulubionych przysmaczków. Zabawa jest bardzo ważna dla Kooikerhondje, który nie lubi, gdy aktywność staje się zbyt poważna. Ważne jest, aby urozmaicać treningi i opierać je na radości i pozytywnym nastawieniu oraz nie być zbyt wymagającym. Kooikerki zamykają się w sobie, gdy nakładasz zbyt wygórowane żądania i wprowadzasz presję. Jeśli weźmiesz te rzeczy pod uwagę, możesz przejść długą drogę z kooikerhondje w większości psich sportów. Największą siłą jest związek z właścicielem, a nie oczekiwania, które są na nim nałożone. Jest to szczególnie ważne w pierwszym roku kooikerhondje, gdy młody psiak jest wyjątkowo wrażliwy.

Powinieneś wiedzieć, że podczas ćwieczeń np. agility:

– nie lubią monotonii i długo powtarzanych tych samych zadań


– źle reagują na głośne, ostre poprawki słowne lub jakiekolwiek fizyczne korekty, wywieranie presji sprawia, że zamykają się w sobie

– pozytywne wzmocnienie i trening jako radosna zabawa to klucz do sukcesu

– celem kooikerków jest sprawianie Ci przyjemności, ale tylko z wesołej atmosferze i gdy jesteś godnym zaufania i bezpiecznym przewodnikiem

-trening powinien być przez cały czas dobrą zabawią, gdy nie ma radości z treningu, powinien być natychmiast przerwany

– przy planach zakupu psa sportowego ważny jest świadomy wybór hodowcy i linii hodowlanych

Czego potrzebują do pielęgnacji sierści?

Kooikerki mają atrakcyjną, łatwą w pielęgnacji, „sportową” i nieprzepuszczalną dla pogody szatę. Sierść jest łatwa w obsłudze i prawie nie wymaga pielęgnacji, czasami plącze się za uszami. Zalecane są kąpiele z pomocą szamponu w razie potrzeby. Zrzuca sierść jak długowłose psy, zwykle wiosną i jesienią. Sierść Kooikera rzadko pachnie „psem” i jest względnie łatwa w szczotkowaniu.